שאלות נפוצות

לפניכן מקבץ שאלות נפוצות, ששאלו אותנו במשך השנים נשים רבות. התשובות יעזרו לכן בדרך להצלחה בנדל"ן!

יש כלים מגוונים לבחון את הנתונים וחשוב מאד לעשות זאת לפני קבלת ההחלטה איפה לקנות ומה לקנות. הכלי העיקרי הוא "מחקר שוק", באמצעותו את מתחילה לבחון את האזור ברמת המקרו. אם מדובר בחו"ל, עליך לבחון גם את כלכלת  המדינה, יציבות המטבע, אבטלה, מיסים, האם יש אמנת מס ומה המשמעות שלה, יחס למשקיעים זרים, הדין / הרגולציה במדינה וכדומה.
בהמשך, את עוברת לרמת המיקרו – העיר / השכונה/ הרחוב. את מתמקדת בקהל היעד שלך ובוחנת את מה שמעניין אותו באזור. למשל, משפחות מתעניינות בדרך כלל בגני ילדים ובתי ספר טובים בקרבת מקום, סטודנטים זקוקים לקרבה למוסדות הלימוד ולאפשרויות בילוי ופנאי ועוד.. .

חשוב לבדוק את הנתונים באתרים אובייקטיבים (לא של בעלי אינטרסים למיניהם), כגון: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, הבנק המרכזי, אתר העירייה וכדומה.

לאחר ביצוע מחקר השוק באינטרנט, כדאי ומומלץ, אם ניתן, לצאת לשטח, לאמת את הנתונים ולבצע בדיקות נוספות.

אנו שומעות את השאלה הזו שוב ושוב: מתי הזמן הנכון להתחיל להשקיע בנדל"ן? והתשובה היא – תמיד!!!

כל זמן הוא זמן טוב להיכנס לשוק הנדל"ן, כמובן בכפוף לבחינת השוק והעסקה הספציפית, היכולות הפיננסיות שלך והצרכים שלך. לא לעשות, זה גם לא להרוויח!  הכסף שלך נשחק בבנק, הכסף שלך לא מייצר לך עוד כסף … וחבל מאד!

במסגרת תכנית הליווי שלנו, ולפני שתקבלי החלטה על השקעה כזו או אחרת בנדל"ן, נבחן יחד לעומק את ההתנהלות הכלכלית שלך ושל משפחתך, כדי לוודא שאת לוקחת על עצמך סיכונים מחושבים. גם עם סכום של 200,000 ₪ אפשר להתחיל להשקיע בנדל"ן, ואפשר לבחון לקיחת הלוואה שתתאים ליכולת ההחזר שלך ולמצב הפיננסי שלך כפי שהוא היום וכפי שהוא צפוי להיות בעתיד.

זו שאלה מצוינת. קודם כל, אנחנו שמחות לדעת שאת כבר משקיעה בנדל"ן, את כבר בדרך הנכונה!

רכישת נדל"ן היא ההוצאה הכי גדולה שלנו בחיים. אנחנו מוציאות מאות אלפי שקלים ואפילו מיליונים מבלי שמישהו לימד אותנו איך לעשות את זה נכון ובלי טעויות. אני תמיד אומרת לנשים, שיש בחיים שני קורסי חובה שעלינו ללמוד: קורס הורות, שקשור בדבר שהכי חשוב לנו בחיים – הילדים שלנו, וקורס נדל"ן, שקשור בעתיד הכלכלי שלנו ושל הילדים שלנו…   

אצלנו בקורס נדל"נשי תוכלי לקבל גם את התאוריה וגם את הפרקטיקה: מושגים חשובים מעולם הנדל"ן, סוגי השקעות בארץ ובחו"ל, עקרונות לבניית תכנית עסקית, מימון וניהול סיכונים, כלים לביצוע מחקר שוק מעמיק, עקרונות להערכת שווי נכס, היכרות עם שווקים שונים בארץ ובעולם, יסודות לניהול מו"מ מוצלח, עקרונות לניהול נכס מושכר, התחדשות עירונית ועוד ועוד בנוסף לכל זה, ניפגש יחד לשיחות אישיות ונבנה יחד איתך תכנית השקעות אישית המותאמת לצרכים המשפחתיים ולמצב הכלכלי שלך. אנו נלווה אותך עד לביצוע ההשקעה שלך… לפחות אחת. נשמח לראותך עולה איתנו על רכבת ההצלחה בנדל"ן! 

זו שאלה חשובה מאד ונשמח להסביר: השקעה בקרקע חקלאית היא השקעה בעלת סיכון גבוה ביחס להשקעות אחרות, והרבה מאד אנשים משווקים אותה אבל לא מסבירים איך לבדוק אותה. לכן, הכנסנו לתכנית הלווי שלנו שיעור מיוחד בנושא "בדיקת קרקע חקלאית להשקעה".
בשיעור אנחנו מסבירות מושגים ועקרונות חשובים בתחום: איתור מיקום מדויק של החלקה והבנת המשמעות של המיקום, השלבים של תהליכי הפשרת הקרקע ומה המשמעות של כל שלב (ועדות התכנון השונות), והיכן ניתן למצוא מידע מהימן באתרים בלתי תלויים ברשת. במקביל, במסגרת תכנית הלווי, אנו בוחנות יחד אתך האם סוג כזה של השקעה מתאים לך מבחינת לוח הזמנים, כי מדובר ברווח הוני בלבד (כלומר, אין הכנסה שוטפת), ומה המשמעות מבחינתך של הסיכון הכרוך בהשקעה בקרקע חקלאית.

תודה על השאלה.
נשים רבות שהיו עצמאיות ולא הפרישו לפנסיה בצורה מוסדרת, נמצאות במצב שלך. יש להן דירת מגורים וכסף בצד, והן רוצות לייצר לעצמן הכנסה בלי כל ה"כאב ראש" של דירה להשקעה והשכרה לדיירים.

בתכנית הלווי שלנו, אנו בוחנות עם נשים כמוך דרכים שבהן יוכלו ליצר לעצמן פנסיה נדל"נית.
אחת הדרכים היא השקעה קבוצתית: את נכנסת להשקעה יחד עם עוד אנשים בקרן/ חברה שמשקיעה בנכסי נדל"ן, כאשר כל ההתעסקות והניהול הם באחריות אותה קרן/חברה, ואת נהנית מהכנסה רבעונית. זו בעצם הפנסיה הנדל"נית שלך. כמובן שכמו בכל השקעה, יש להשקעה הקבוצתית יתרונות וחסרונות, שגם בהם אנו דנות במסגרת תכנית הלווי שלנו.

עומס הפרסומים וההצעות אליהם אנו חשופים במדיות השונות, הוא עצום, והדבר יוצר בלבול גדול. כמו כן, חשוב להבין כי בכל השקעה יש סיכון ויש סיכוי, והם בדרך כלל הולכים יחד ביחס ישר. כלומר, ככל שהסיכוי עולה – הסיכון עולה.

בהשקעת נדל"ן בכלל יש אי ודאות, ובהשקעות בחו"ל בפרט, כאשר הנכס רחוק מהעין ואנחנו צריכות לסמוך על מישהו אחר שינהל את העניינים עבורנו וידאג לאינטרסים שלנו. 

לפני כל השקעת נדל"ן, חובה לבצע מחקר שוק מקיף ומעמיק על האזור בו אנחנו רוצות להשקיע: השכונות השונות, מוסדות החינוך, מקורות תעסוקה, מי קהל היעד שלנו, מחירים למ"ר לקנייה ולהשכרה, חוקי המס והחוקים בכלל באותה מדינה, האם יש אמנת מס, מה מעמדנו כמשקיעות זרות ועוד.

גם לגבי התשואות, חשוב מאד לבדוק האם בהערכות נכללו כל ההוצאות החלות עלינו כבעלות הנכס: הוצאות קבועות ומשתנות, מיסים, תשלומים לנותני שירותים כגון עורך דין, מתווך, רואה חשבון ועוד. חשוב לא להתפתות למספרים ולהבטחת תשואות, ולזכור שעלולות להיות לנו בהמשך הוצאות נוספות שלא צפינו אותן.

במסגרת תכנית הלווי שלנו, אנחנו מלמדות ומעניקות למשתתפות את כל הכלים החשובים לבחינת עסקת נדל"ן בארץ ובחו"ל, שהם כלים אוניברסליים לבחינת השקעות בכל העולם: עקרונות לביצוע מחקר שוק, הכנת תכנית עסקית, חישובי תשואות, גיוס מימון, הערכת שווי נכס ועוד.

זו שאלה מורכבת, שקשורה בנושא מאד מעניין של התחדשות עירונית, המתרחשת בימים אלו בערים רבות בארץ.
פרויקט של פינוי-בינוי הוא פרויקט ארוך-טווח, וחשוב להבין מה הסטאטוס של הפרויקט כרגע וכמה זמן עוד צפוי שייקח עד שהוא יצא לפועל. בהתאם ללוח הזמנים הצפוי, יהיה עליך לבחון אם הדירה החדשה שתקבלי תתאים לצרכים שלך, והאם תרצי לגור בה.
כדי לקבל תשובות, תצטרכי לעשות מחקר שוק על מנת להעריך מה שווי הדירה החדשה וכמה ניתן יהיה לקבל עליה במכירה או בהשכרה, ובמקביל, לבדוק מהם צרכי המגורים שלך וכמה תעלה לך שכירות. ייתכן מצב בו תגורי בדירה שתשלמי עבורה דמי שכירות נמוכים ביחס לדמי השכירות שתקבלי עבור הדירה החדשה, וכך תוכלי לייצר לך הכנסה פסיבית.

לעניין השיקול של מכירת הדירה, באופן כללי יש יתרונות בצבירה של נכסים ולא מכירה, תוך שימוש במנגנון של מינוף (למשל, לקחת הלוואה עם משכנתא על הדירה וכך להרוויח פעמיים ולהכפיל את הכוח של הכסף – גם הכנסה מהדירה וגם תשואות מהשקעות שונות שתעשי).

חשוב לציין שיש גם שיקולים משפחתיים ופיננסיים שיש לקחת בחשבון ולדון בהם באופן פרטני כדי לבחון מה מתאים לך.

תודה על שאלתך החשובה. לצערנו, יותר ויותר נשים נקלעות בשנים האחרונות למצב כזה לאחר גירושין, הן נשארות עם מעט כסף והרבה בלבול, וזו הסיבה שהן מצטרפות לתכנית הלווי השנתית שלנו, בה אנו בוחנות ביחד את ההשקעות המתאימות להן בקפידה ובזהירות. 

ראשית, אנו נברר מה מצבך המשפחתי הכללי – בת כמה את, האם יש לך ילדים, כמה מהם גרים אתך, מה גילם, מהם הצרכים שלך מבחינת מגורים, האם את חייבת להישאר לגור בבית בו את גרה ובאותו אזור?

בשלב הבא, נבחן את המצב הפיננסי שלך – האם את מאוזנת בשוטף מבחינת הכנסות והוצאות, כלומר: האם את יכולה כיום להמשיך ולשלם לבד את המשכנתא, והאם את יכולה לקחת הלוואות נוספות ולעמוד בהחזר החודשי שלהן. 

כשיש לך נכס בבעלותך ואין לך חסכונות נזילים, ואת רוצה להשקיע בנדל"ן, תוכלי לשקול, למשל, למנף נכס קיים. כלומר, לקחת משכנתא נוספת על אותו נכס עד לשיעור של 50% משווי הנכס, ולהשתמש בכסף הזה להשקעות נדל"ן שונות, כגון רכישת נכס נדל"ני נוסף בארץ או בחו"ל, בסכומים לא גבוהים של כ-200,000-300,000 ₪. כל זה בתנאי שיש לך כושר החזר, זאת אומרת, את יכולה לעמוד בהוצאות הקיימות ולקחת על עצמך החזר חודשי נוסף של הלוואה נוספת.  

קודם כל, נהדר שאת רוצה וחושבת על השקעה בנדל"ן, את כבר בדרך הנכונה! אנחנו מזמינות אותך לקחת אחריות על החיים הכלכליים שלך ושל המשפחה שלך, ונשמח ללוות אותך בתהליך. מהניסיון הרב שלנו בליווי מאות נשים, חלקן במצבך, במרבית המקרים, כאשר בן הזוג רואה שהאישה לוקחת אחריות על העניינים הכספיים, הוא רוצה להצטרף לשיחות הליווי והופך בסופו של דבר שותף לתהליך.